شما اینجا هست:

گزارش کامل کنسرت فریدون در تهران بسیار جالب و خواندنی ✔️ ❤️ (کیفیت اصلی)

810 - گزارش کامل کنسرت فریدون در تهران بسیار جالب و خواندنی ✔️
0
(0)

fereydonco - گزارش کامل کنسرت فریدون در تهران بسیار جالب و خواندنی ✔️

گزارش مفصلی از اولين كنسرت فريدون در تهران , با حضور بهروز صفاريان , پدرام كشتكار و … بسیار جالب و خواندنی برای مشاهده کامل خبر روی ادامه مطلب کلیک کنید

fereydonco - گزارش کامل کنسرت فریدون در تهران بسیار جالب و خواندنی ✔️

 اولین كنسرت فریدون در تهران شب پیش در حالی برگزار شد كه چهره‌های شناخته شده‌ای مثل بهروز صفاریان، پدرام كشتكار، امیر علیزاده و فرزانه كابلی سرپرست گروه نمایشی در سالن همایش های برج میلاد فریدون را همراهی می‌كردند، این كنسرت به همت موسسه فرهنگ و هنر حافظ و شركت آوای هنر برگزار شد. متن زیر گزارشی از سئانس اول كنسرت است كه حاشیه‌های سئانس دوم هم به آن اضافه شده است.

طبق عادت معمول كنسرت‌های كشورمان، برنامه با كمی تاخیر با سخنان و خوش آمد‌گویی سراجی مدیر موسسه فرهنگ‌و‌هنر حافظ شروع شد. بعد از مدتی پرده‌ها كنار رفت و احسان نیزن قطعه بی‌كلام زیبایی را با ویولون خود به همراهی گروه نمایشی و بقیه نوازنده‌ها اجرا كرد، بعد از این قطعه فریدون با كت سفید و پیراهن مشكی وارد صحنه می‌شود و آهنگ «خونه به خونه» را با كمی استرس اجرا می‌كند، فریدون بعد از اجرای اولین قطعه زندگیش عید غدیر را به مردم تبریك می‌گوید، و اضافه می‌كند: «امیدوارم امشب بتوانیم برنامه خوبی برای شما داشته باشیم، بعد از سال‌ها من این افتخار را داشتم كه بتوانم در تهران برنامه داشته باشم، خب برای من سخت است یك خورده، راستش من خیلی حرفای قلمبه سلمبه بلد نیستم بگویم و خیلی‌ها با زدن همین حرفا پول در می‌آورند ولی این حرفا كار من نیست، دوست دارم در این كنسرت به شما نزدیك شوم و خیلی با هم صمیمانه كنسرت را اجرا كنیم؛ خب بریم سراغ قطعه «دوست دارم» كه فقط به خاطر شما كه دوستون دارم اجرا می‌كنم» این قطعه با پیانوی زیبای امیر علیزاده و كمانچه نوازی احسان نیزن شروع می‌شود، و با هم‌خوانی زیبای فریدون و امیر علیزاده ادامه پیدا می‌كند، علیزاده كه در این قطعه با زبان آذری تصنیف عاشقانه «كوچه لره سو سپمیشم» را اجرا می‌كند، نشان می‌دهد كه صدای خوبی نسبت به خیلی از خواننده‌های پاپ دارد!

قطعه بعدی با نوای زیبای گیتار شروع می‌شود و فریدون آهنگ «فاصله‌ها» را اجرا می‌كند، در پاپان قطعه فریدون می‌گوید این آهنگ را به عشق آنهایی اجرا كردم كه فاصلشان از من زیاد هست و در ردیف‌های عقب نشسته‌اند.

بعد از اجرای ضعیف فریدون در قطعه «غریبه» فریدون می‌گوید: «امشب من سر وصدا نمی‌شنوم چرا؟» مردم هم به شدت او را تشویق می‌كنند، بعد از این ترانه نوبت به آهنگ «كبوتر» می‌رسد كه با نوای خیره‌كننده سه‌تار شروع می‌شود و فریدون هم می‌خواند: «آسمون بغض شو خالی می‌كنه آدمو حالی به حالی می‌كنه»، در این قطعه گروه نمایشی با چتر‌هایی در دست اجرای جالبی داشتند، ولی نكته عجیب این بود كه هر وقت گروه نمایشی بر روی صحنه می‌رفتند نور سن كمتر می‌شد و در بعضی قسمت‌ها كلا گروه نمایشی دیده نمی‌شدند، البته بعد از اجرا، صحبتی با فرزانه كابلی داشتم كه او گفت ما اصلا با بچه های نور تمرینی نداشتیم، بخاطر همین این مشكلات بوجود آمده است.

قطعه بعدی آهنگ «آهای خوشگل عاشق» بود كه شور عجیبی در جمعیت ایجاد كرد، فریدون این قطعه را به تمام بانوان ایران تقدیم كرد و با خنده‌ای گفت: «اگر این آهنگ نبود ما هم اینجا نبودیم». بعد از این قطعه مردم با فریاد «دوباره دوباره» خواستار اجرای این آهنك می‌شوند كه فریدون میگوید دست خودم بود چند‌بار این اهنگ را می‌زدم ولی خب من كاره ای نیستم، بروید به بهروز صفاریان بگویید، ولی صفاریان برنامه كنسرت را تغییر نمی‌دهد و اجرای دوباره «آهای خوشگل عاشق» را به آخر برنامه موكول می‌كند.

آهنگ بعدی «گل ناز» است كه فریدون در لحظاتی از اجرا آهنگ را از ریتم می‌اندازد كه بعد از پایان این قطعه می‌گوید: «بلاخره ماهم بزرگ می‌شیم درست می‌شیم، هنر اصلی متعلق به بچه‌های نوازنده هست، من آواز‌خوانی نالایق هستم كه افتخار این را پیدا كردم كه در كنار اینها باشم» با گفتن این جمله مردم او را به شدت تشویق می‌كنند، در جایی دیگر یكی از تماشاگران از فریدون در خواست آهنگ شاد می‌كند او هم می‌گوید: «مگر آلبوم‌های منو گوش نكردید؟ البته اگه منو ول كنین كه من دوست دارم تا صبح براتون آهنگ شاد بزنم، من اونقدر آهنگ شاد دارم، در فرصتهای بعدی اونها را اجرا می كنیم»

با قطعه بعدی یعنی «بیا بریم از این دیار» فریدون جو و شور زیادی به مردم می‌دهد، در این قطعه احسان نیزن كمانچه زیبایی را می‌نوازد. بعد از اجرای «غریبه» فریدون سن را به یاشار خسروی می‌سپرد تا او به مدت چند دقیقه با ساكسیفون‌نوازی خود حس لذت موسیقایی ما را ارضا كند و حسرت این را بر دل ما گذارد كه ای كاش خسروی خودش به تنهایی هم یك كنسرت می‌داد. بعد از اینكه فریدون دوباره روی سن می‌آید، می‌گوید:«این یاشار كار ما را خراب كرد و رفت»

بعد از اجرای آهنگ «وطن» كه پدرام كشتكار تنظیم كننده‌اش بود، نوبت به اجرای ترانه «افسون» می‌شود كه نت‌های سه‌تار را به دلیل نبودن نوازنده سه‌تار، گیتار اجرا می‌كند. قطعه بعدی «با من بمون» است كه بهروز صفاریان به همراه پیانو نوازی‌اش همخوانی با فریدون می‌كند كه تشویق شدید مردم را به همراه دارد، به لحاظ فنی اجرای صفاریان بی‌نقص‌تر و درست‌تر از فریدون بود. البته باید به این نكته هم توجه كرد كه حنجره فریدون بعد از اجرای این همه قطعه خسته بود.

بعد از این قطعه، فریدون عكاسی كه ازش عكس می‌گیرد را می‌بیند و به او می‌گوید «از من خوب عكس بنداری ها»، از خودش یك فیگوری هم می‌گیرد و این باعث خنده همگان می‌شود. فریدون نگاهی به جمعیت می‌كند و می‌گوید: «می‌دانید فرق من و شما در چیست؟ در این است كه من پرروترم و خیلی راحت خواننده شدم وگرنه خوانندگی شما بهتر از من هست»

مردم با ترانه بعدی یعنی «خونه به دوش شهر عشق» كه ریتم تندی دارد، سر و صدای زیادی می‌كنند، بعد از اجرای این ترانه نوبت به آهنگ «بوی سیب» می‌رسد كه یكی از زیبا‌ترین آهنگ‌های پاپ در مورد شهدا است، فریدون می‌گوید: این آهنگی را كه اجرا می‌كنم وظیفه بسیار سنگینی بر دوش من بود، شركتی كه آلبوم من را تهیه می‌كرد این وظیفه را بر عهده من گذاشت، من مدت‌ها فكر می‌كردم با این شعری كه اصلا یك داستان بود چه كار می‌شد كرد، این ترانه البته از اشعار بسیار زیبای عبدالجبار كاكایی بود، من این كار را در كاست آلبومم قرار ندادم تا كسانی فكر نكنند این كار برای مجوز گرفتن آلبومم بوده است، این آهنگ را من برای دلم خواندم، بخاطر كسانی كه رفتند در مرزها شهید شدند تا ما امروز اینجا باشیم، و این وظیفه‌ای بر دوش من بوده است»

در این آهنگ گروه نمایشی با پرچم‌های از ایران، چكمه، جنازه و ویلچر حركات جالبی را انجام دادند.
بعد از این قطعه آهای خوشگل عاشق دوباره اجرا شد، بعد از این قطعه فریدون و گروهش هم بدون خداحافظی صحنه را ترك كردند و این باعث ناراحتی بعضی از مردم شد.

حاشیه های كنسرت در هر دو سئانس :

– در هر دو سئانس علیزاده و صفاریان به كمك فریدون می‌آمدند و با لب‌خوانی اشعار و حركات دست و بدن سعی در این داشتند كه فریدون را در درست خواندن ترانه ها را یاری دهند.

– فریدون در سئانس اول گفت ایلیا خسروی نوازنده درام 16 ساله هست در حالی كه در سئانس دوم گفت 20 ساله است!

– فریدون بعد از اجرای «آهنگ آهای خوشگل عاشق» در سئانس دوم گفت: « من آهنگساز نیستم، من فقط ملودی می‌نویسم، بهروز صفاریان آهنگساز هست، وقتی من این آهنگ را ساختم برای كسی ساختم كه اسمش مریم بود، هیچ وقت فكر نمی‌كردم یك روز «اگه دست روی دستم نذاری خدا نگهدار» اتفاق بیفته ولی افتاد ولی خوشحالم كه امروز شماها را حداقل دارم، جایش خیلی خالی هست، همیشه دوست داشت در اولین كنسرتم باشد، هر جا كه هست خدا نگهدارش»

– استقبال مردم در سئانس اول كمتر از سئانس دوم بود.

– عبدالجبار كاكایی و پژمان بازغی در سالن حضور داشتند كه بارها فریدون از كاكایی تشكر كرد.

مصاحبه با عوامل و نكات تحلیلی كنسرت :

– با اینكه فریدون در اجرای قطعات معمولی خوب ظاهر نشد، معلوم نیست چرا اجرای قطعه آوازی در آهنگ «بوی سیب» را قبول كرده است، آواز فریدون در این قطعه كه با جواب آواز ساز كمانچه همراه بود، نشان داد بین خوانندگان موسیقی سنتی و پاپ فاصله زیادی از لحاظ فنی و اجرای زنده وجود دارد.

– صندلی‌ها در اجرای اول كامل پر نشده بود ولی در كل استقبال بد نبود.

– از یاشار خسروی در مورد اجرای گروه می‌پرسم: می‌گوید خب ما تمریناتمان كم بود، همین قطعه‌ای كه من با ساكسیفون اجرا كردم، دیروز در آوردیم، برای اجرای اول با این تمرینات كم، كنسرت خوبی بود. از او در مورد این می‌پرسم كه دیگر با چه گروه‌هایی همكاری می‌كند، می‌گوید من در خارج از كشور فعالیت می‌كنم و در ایران هم فقط با بهروز صفاریان كار می‌كنم.

– از پدرام كشتكار درباره كنسرت و اجرای فریدون می‌پرسم: می‌گوید خب ما مشكلات زیادی در صدا داشتیم و این كار فریدون را سخت كرده بود، از او می‌پرسم نظرت در مورد صدای فریدون در اجرا چه بود؟ می‌گوید البته كه فریدون صدای بسیار خوبی دارد ولی خب در این اجرا كمی استرس داشت، البته تمرین ما هم كم بود، ما فقط 4 روز با هم تمرین داشتیم.

– متاسفانه در تمام اجرا، صدای سه‌تار و دف ضبط شده بود كه دلیل این مسئله را از كشتكار می‌پرسم و او هم اینگونه جواب می‌دهد: خب این صداها و افكت‌ها یك حركت و یك نوآوری هست كه ما انجام دادیم، البته این كار به این دلیل نبود كه ما نوازنده سه تار و دف نداشتیم، بلكه این كار را ما از خودمان از روی عمد انجام دادیم.

– تصاویر پخش شده در پشت گروه هنگام اجرا جالب بود، تصاویری از آتش و دشت و دریا و غیره. ولی خب این كار نظم و برنامه ریزی خاصی نداشت، چون تصاویر پخش شده در سئانس اول و دوم در بعضی از قطعات با هم متفاوت بودند

– فریدون آنقدر صمیمی و گرم صادق هست كه به سختی می‌توان از او انتقاد كرد ولی واقعیت این است كه او در اجرای قطعات ضعیف ظاهر شد و كلا گروه هم بعد از اجراها خسته و ناراحت بودند و جو خوبی بینشان حاكم نبود، از بهروز صفاریان می‌پرسم اجرا چطور بود با حالت خاصی می‌گوید اجرا بد نبود ولی از چشم‌هایش معلوم است كه از اجرا راضی نیست. در كل ملودی‌ها، اجرای گروه موسیقی و خود جنس صدای فریدون در سطح موسیقی پاپ ایرانی عالی بود ولی فریدون از لحاظ فنی ایرادات زیادی در اجرایش دیده می‌شد، بعضی اوقات همراه ریتم نمی‌خواند، بعضی اوقات خارج می‌خواند و بعضی اوقات هم اصلا تكه‌هایی از شعر را در اثر كمبود نفس‌جا می‌انداخت.

منبع: تک صدا

به این آهنگ امتیاز بده!

امتیاز 0 / 5. رای کل : 0

اولین نفری باش که به این آهنگ امتیاز میده!

نظرات

  • نظرات پس از تایید مدیریت نمایش داده خواهند شد.
  • لطفا نظرات خود را بصورت فارسی تایپ کنید.
منتشر شده : 1 در حال بررسی : ۰

  • DEvil17 گفت:

    به نظر من محسن یگانه و چاوشی و مهم تر فریدون بهترین خواننده های ایران هستند.
    فریدن با صدای دلنشین و زیبا همیشه منو تحت تاثیر قرار داده.